معاون توسعه سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان:

بند ناف، زباله بیولوژیکی که حیاتی است/ذخیره‌سازی بیش‌ از ۱۲۰ هزار نمونه خون بند ناف در پژوهشگاه رویان

معاون توسعه سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان گفت: بندناف، غنی از سلول های بنیادی خون ساز است که در موقع تولد به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می شود اما ذخیره آن در بانک خون بندناف می تواند برای درمان ۸۰ نوع بیماری لاعلاج استفاده شود.
۱۰ مهر ۱۳۹۸ | ۲۱:۵۲ کد : ۱۵۶۹۲ پژوهش و فناوری
معاون توسعه سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان گفت: بندناف، غنی از سلول های بنیادی خون ساز است که در موقع تولد به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می شود اما ذخیره آن در بانک خون بندناف می تواند برای درمان ۸۰ نوع بیماری لاعلاج استفاده شود.
بند ناف، زباله بیولوژیکی که حیاتی است/ذخیره‌سازی بیش‌ از ۱۲۰ هزار نمونه خون بند ناف در پژوهشگاه رویان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان، اشکان مزدگیر در نشست خبری و مطبوعاتی در جهاددانشگاهی استان با بیان اینکه بانک بند ناف از سال ۸۴ در کشور راه‌اندازی شده است، اظهار داشت: نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در تمام استان‌های کشور فعال و تاکنون بیش‌ از ۱۲۰ هزار نمونه خون بند ناف از سراسر کشور در این مرکز جمع آوری و سلول های بنیادی آنها ذخیره سازی شده است..
وی ادامه داد: بیش‌از هزار پزشک در ۲۰۰ بیمارستان سطح کشور در زمینه ذخیره‌سازی خون بند ناف با مرکز رویان جهاددانشگاهی همکاری دارند.
معاون توسعه سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان گفت: بندناف، غنی از سلول های بنیادی خون ساز است که در موقع تولد به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می شود اما ذخیره آن در بانک خون بندناف می تواند برای درمان ۸۰ نوع بیماری لاعلاج استفاده شودسلولی که قدرت خود نوزایی و قدرت تمایز و تخصصی شدن به سلولهای مختلف را داشته باشد به عنوان سلول بنیادی شناخته می‌شود.
مزدگیر بیان کرد: خون موجود در بند ناف نوزاد که در هنگام تولد دور ریخته می‌شود سرشار از سلول‌های بنیادی است که ظرفیت درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری را دارد.
مزدگیر افزود: برخی از بیماری‌های بدخیم از جمله انواع سرطان‌های خون، تالاسمی، بیماری‌های نقض سیستم ایمنی، کم خونی مادرزادی و غیره نیز با استفاده از سلول های بنیادین خون بند ناف قابل درمان است.
معاون توسعه سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان ادامه داد: تنها یک بار برای هر فرد در طول دوران زندگی و در هنگام تولد فرصت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادین خون بند ناف وجود دارد.
مزدگیر یادآور شد: امروزه در بیش از ۹۵ کشور جهان امکان جمع‌آوری و ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف وجود دارد.
وی بیان کرد: هم‌اکنون در ایران بیماری‌هایی که منشا خونی دارند از جمله انواع سرطان خون، تالاسمی، کم خونی مادرزادی و نقص سیستم ایمنی با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف قابل درمان هستند.
معاون توسعه سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان گفت: همچنین این سلول‌ها در مراحل پس از شیمی درمانی در درمان انواع سرطان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مزدگیر گفت: امروزه بانک‌های دخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در اغلب کشورهای توسعه یافته جهان وجود دارد که این بانک‌ها خون بند ناف نوزاد را در هنگام تولد به جای دور ریخته شدن ذخیره می کنند تا در آینده برای درمان بیماری های صعب العلاج برای صاحب نمونه یا سایر بیماران استفاده شود.

اجرای بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی دنیا برای اولین بار در کشور

معاون توسعه سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان افزود: هم‌اکنون بیش از ۵۰۰ بانک خون بند ناف در سراسر جهان وجود دارد و تا کنون بیش از ۴۰ هزار پیوند خون بند ناف در جهان انجام شده است و همچنین سالانه حدود ۳ هزار پیوند جدید به این آمار اضافه می‌شود.
مزدگیر هزینه ذخیره‌سازی خون بند ناف را سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در زمان عقد قرارداد عنوان کرد و افزود: از سال دوم به بعد سالانه ۱۶۰ هزار تومان هزینه شارژ نگهداری می‌شود.

وی بیان ادامه داد: مادرانی که متقاضی ذخیره‌سازی خون هستند باید بعد از هفته ۳۶ بارداری به مراکز مستقر در استان‌ها مراجعه کنند.
معاون توسعه سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان با تاکید بر اینکه بعد از تولد در اولین فرصت نمونه خون بند ناف باید جمع‌آوری شود، تصریح کرد: اگر بیش از سه یا پنج دقیقه این کار طول بکشد امکان جمع آوری وجود ندارد.
مزدگیر ادامه داد: اگر کسی نتواند ذخیره‌سازی خون بند ناف را انجام دهد و زمانی به آن نیاز پیدا کند در صورت نبودن نمونه مشابه در داخل کشور باید  بین ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار هزینه بپردازند.
وی از اجرای بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی دنیا که برای اولین بار در کشور به همت بیمارستان مرکز طبی دانشگاه تهران انجام شده است خبر داد و گفت: این طرح برای درمان 130 بیمار مبتلا به فلج مغزی با استفاده از سلول های بنیادی بندناف به تازگی اجرا شده که نتایج مثبت آن تا چند ماه آینده به شکل رسمی اعلام خواهد شد .
معاون توسعه سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان با اشاره به اینکه سالانه بین 15 تا 20 هزار نمونه به ذخیره بند ناف کشور اضافه می شود، یادآور شد: در حال حاضر بدلیل سطح پائین آگاهی مردم، تنها یک و نیم درصد متولدین نوزاد کشور، اهدای خون بند ناف دارند که این میزان از بین 300 بیمارستان کشور جمع آوری می شود.
مزدگیر، دیگر سلول بنیادی قابل ذخیره سازی را پالپ دندان شیری معرفی کرد و در این باره گفت: پالپ دندان شیری هم می تواند منبع دیگری برای ذخیره سازی سلول های بنیادی باشد که بنام سلول های مزون شیر معروف است اما معایب آن در تعداد سلول های بنیادی اندک نمونه و عدم کاربرد در درمان بیماری خونی است.
وی موارد استفاده پالپ دندان شیری را در بیماری های عصبی و استخوانی نظیر ضایعات فک و صورت برشمرد و اظهار داشت: پالپ دندان شیری نیز هم اکنون در بانک خون بندناف رویان ذخیره سازی شده و تا سال آینده به مردم ارائه می شود.
معاون توسعه سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان با ابراز گلایه از فرایند کُند اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه کاربرد و کارکرد سلول های بنیادی خاطرنشان کرد: وظیفه عمده و اصلی در این حوزه بر عهده رسانه ها بوده تا با آگاهی و اطلاع رسانی اصولی و دقیق در این خصوص به مردم، این علم نوین پزشکی را معرفی کنند.


نظر شما :