رییس جهاددانشگاهی سیستان‌وبلوچستان مطرح کرد:

توسعه مشاغل خانگی، راهی برای رونق اقتصاد و رفع مشکل بیکاری

رییس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان با اشاره به اهمیت طرح ملی توسعه مشاغل خانگی گفت: مسئله بیکاری از موضوعات مبتلا به جامعه به‌ویژه در این استان است که این مسئله اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند و این طرح نیز در راستای رفع مشکل بیکاری، کمک به اقتصاد کشور و م
۰۹ مهر ۱۳۹۹ | ۲۳:۱۲ کد : ۲۳۳۳۸ تجاری سازی فناوری و اشتغال
رییس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان با اشاره به اهمیت طرح ملی توسعه مشاغل خانگی گفت: مسئله بیکاری از موضوعات مبتلا به جامعه به‌ویژه در این استان است که این مسئله اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند و این طرح نیز در راستای رفع مشکل بیکاری، کمک به اقتصاد کشور و معیشت مردم اجرا می‌شود
توسعه مشاغل خانگی، راهی برای رونق اقتصاد و رفع مشکل بیکاری

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان، نشست هم‌اندیشی در راستای اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی نهم شهریورماه با حضور رییس جهاددانشگاهی استان، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری و مدیران اجرایی این طرح، در دفتر امور بانوان و خانواده استانداری برگزار شد.

دکتر منصور تاجری در این نشست گفت: جهاد دانشگاهی از رویش‌های خود انقلاب است و رهبر معظم انقلاب در مورد آن می‌فرماید بحمدالله آن نهال نورس امیدبخش (جهاد دانشگاهی) امروز به درخت تناور و ثمربخشی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی است که در همه حوزه‌ها دستی دارد، اظهار کرد: ما اعلام کرده‌ایم که هر جا کاری در سازمانی روی زمین مانده باشد، ما این آمادگی را داریم که بر عهده بگیریم و به انجام برسانیم تا باری از دوش سایر سازمان‌ها برداشته باشیم.

رئیس جهاددانشگاهی استان افزود: مجموعه جهاددانشگاهی به‌دنبال انجام کارهای گزیده است، کارهای شاخصی که نیاز به تجربه، دانش و همت جهادی دارد، زیرا این ظرفیت در نیروهای جهادگر این نهاد وجود دارد و نمونه کارهای شاخص آن امروز در حوزه‌های مختلف، مشهود است.

وی با اشاره به اهمیت طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، بیان کرد: مسأله بیکاری از موضوعات مبتلا به جامعه است، به‌ویژه در استان سیستان و بلوچستان که این مسأله اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند. این طرح نیز در راستای رفع مشکل بیکاری، کمک به اقتصاد کشور و معیشت مردم اجرا می‌شود.

تاجری تصریح کرد: طرح توسعه مشاغل خانگی یک طرح ملی است که در سال 96 توسط معاونت اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصوب شد و اجرای آن نیز به جهاد دانشگاهی محول گردید.

وی با بیان اینکه این طرح سعی در ایجاد اشتغال و پایدارسازی مشاغل موجود برای حدود ۵۴ هزار نفر در سطح کشور دارد، ادامه داد: طرح توسعه مشاغل خانگی در سه مرحله شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اشتغال در حوزه مشاغل خانگی در استان، توانمندسازی متقاضیان و همچنین اتصال به بازار طراحی شده که سهمیه استان سیستان‌ و بلوچستان، ۲۵۰۰ نفر است.

توانمندسازی اقتصادی، آثار مثبت اجتماعی و فرهنگی به همراه دارد

زهرا ابراهیمی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری نیز در این جلسه بیان کرد: توسعه مشاغل خانگی در شرایط امروز، اهمیت بسیاری دارد، اما باید با احتیاط در این حوزه کار کرد تا بیشترین موفقیت را به دست آورد.

وی افزود: باید از جایی شروع کرد که امید تجلی کند، زیرا موفقیت‌های نسبی می‌تواند در جامعه ایجاد امید کند، اما به شرطی که کار ما، در سطح جامعه نمود پیدا کرده باشد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اظهار کرد: باید توجه داشت که توانمندسازی اقتصادی، توانمندسازی اجتماعی و فرهنگی را هم به دنبال دارد و در شرایط امروز نیز تنها راه برون‌رفت از مشکلات فعلی، ایجاد اشتغال است.

وی با بیان اینکه اگر مسیرها را هم‌گام با یکدیگر طی نکنیم، اثر عکس خواهد داشت، گفت: مشاغل خانگی، اسم آن «خانگی» است، اما باید آن را از خانه بیرون آورد و به سطح جامعه کشید، تا بتوانیم در فرهنگ تأثیرگذار باشیم. باید کاری کرد تا این طرح، علاوه بر حل مشکلات اقتصادی افراد، رهاورد فرهنگی هم بر جای بگذارد. هدف ما از اجرای این طرح‌ها، باید این باشد که کاری کنیم تا برای مردم بماند، نه اینکه خودمان بمانیم.

مرتضی نوری، مدیر اجرایی طرح توسعه مشاغل خانگی جهاددانشگاهی استان در این نشست بیان کرد: تمام حرف ما این است که قرار نیست همه چیز با وام حل شود، زیرا مشکل اصلی ما در این استان، کمبود وام و اعتبارات نیست و باید به دنبال راهکارهای دیگری بود.

وی افزود: اگر قرار است تسهیلاتی پرداخت شود، این تسهیلات باید در زمان و مکان مناسب و به افراد مناسب پرداخت شود تا خروجی داشته باشد و در این طرح، ما در همین جهت حرکت خواهیم کرد.

گفتنی است، علاقه‌مندان به ثبت‌نام در این طرح می‌توانند به سامانه inhb.ir مراجعه کنند. همچنین شرایط متقاضیان ثبت‌نام در این طرح، حداقل سن ۱۸ سال، بومی استان محل ثبت‌نام، عدم اشتغال تمام وقت و نداشتن بیمه کارفرمایی است.


نظر شما :